11 / aug

Najlepšie WordPress pluginy pre zálohovanie

Pravidelné zálohovanie dát by malo byť pre majiteľov webov samozrejmosťou - WordPress stránky nevynímajúc. K strate údajov môže dôjsť prakticky kedykoľvek a to z rôznych dôvodov: stránka môže byť napadnutá zvonku, omylom dôjde k zmazaniu citlivého súboru, spadne server, prípadne ho nakazí vírus, pokazí sa databáza a tak ďalej.

Ak sa tak stane, človeku ostanú len oči pre plač – dáta sú vo väčšine prípadov nenávratne preč a pritom sa tomu veľmi ľahko dá zabrániť. Backup, backup, backup! Našťastie existujú viaceré WordPress pluginy, ktoré vám so zálohovaním dát dokážu pomôcť – či už ide o jednotlivé príspevky, alebo celé stránky a databázy. Tieto prídavné moduly sa líšia funkcionalitou, ale aj tým, či sú bezplatné, či spoplatnené. Na úvod si však povedzme, čo od takého pluginu na zálohovanie vlastne očakávame:

Automatizácia – zálohovať databázu manuálne je dosť pracné a nepraktické, ideálne by to teda prídavný modul mal zvládať sám – v nami nastavených intervaloch. A nemal by pritom narušiť bežný chod stránky – návštevník/užívateľ nesmie zaregistrovať, že v pozadí prebieha nejaký proces.

Variabilita – užívateľ backup pluginu by mal mať k dispozícii viacero volieb a nastavení – chceme zálohovať celý web, alebo len jednu stránku? Nech už sa užívateľ rozhodne akokoľvek, vždy by mal mať na výber.

Jednoduchosť – nie každý je natoľko technicky zdatný, aby sa vedel orientovať v zložitých konfiguráciách, ktorými niektoré pluginy disponujú. Rozumne navrhnutý prídavný modul sa teda dá používať ľahko a intuitívne.

Podpora – motyka môže vždy vystreliť a odrazu dôjde ku komplikáciám pri zálohovaní. V takýchto prípadoch by užívateľ pluginu mal mať k dispozícii minimálne príručku, v ktorej sa dozvie, ako daný problém vyriešiť. Ešte lepšie však je, ak vývojári toho-ktorého modulu poskytujú aktívnu a responzívnu technickú podporu.

Poďme sa teda pozrieť na 5 najlepších a najpopulárnejších backup pluginov pre WordPress.

BackupBuddy

Plugin BackupBuddy patrí medzi najpopulárnejšie spoplatnené backup pluginy pre WordPress vôbec. Môže sa pochváliť rozsiahlym funkčným arzenálom, pravidelnými aktualizáciami a ochotným vývojárskym tímom.

Dokáže zálohovať celú vašu stránku – databázy, príspevky, komentáre, užívateľské profily a mnoho ďalšieho. Ak nepotrebujete komplexnú zálohu, dokážete pre nepotrebné súbory nastaviť výnimku. Modul stačí spustiť raz, nastaviť zálohovací plán a BackupBuddy vás o každej zálohe informuje mailom.

Môžete si taktiež zvoliť, či chcete zálohu uložiť na disk, prípadne na cloud – Google Drive, DropBox a podobne. Samotný proces zálohy a prípadného obnovenia je veľmi jednoduchý.

Cena sa pohybuje od $80 až do $297, v závislosti od množstva stránok, na ktorých ho budete využívať.

VaultPress

Ďalší spoplatnený plugin pre zálohovanie vašej WordPress stránky, opäť disponuje širokou funkcionalitou, aj keď nie až v takej miere, ako BackupBuddy. Oproti svojmu konkurentovi je však cenovo prijateľnejší.

Zálohovať môžete celé stránky, ale pokojne aj iba zvolené podstránky, súbory a podobne. Zálohu si môžete uložiť na domáci VaultPress server. Tento modul je primárne určený pre jednu webstránku, aj keď ponúka možnosť využitia pre viacero WordPress webov na jednom serveri – každý z nich však vyžaduje vlastný registračný kľúč (a teda aj poplatok).

K dispozícii máte taktiež protispamový filter, 30-dňový archív záloh, jednoduchú automatizovanú obnovu a technickú podporu prostredníctvom e-mailu.

Existujú dve verzie: Basic od $99 ročne (resp. $9 mesačne) a Premium s cenou $299 za rok ($29 mesačne) – Premium ponúka kompletný archív záloh (nie iba 30 dní), zálohu v reálnom čase a dodatočné bezpečnostné prvky.

BackWPup

Plugin BackWPup je k dispozícii v platenej aj bezplatnej verzii. Obe alternatívy sú jednoduché na používanie a užívateľ si ich môže ľubovoľne prispôsobiť.

Prémiová verzia má oproti free variantu viacero dodatočných funkcii – väčší výber lokalít na uloženie zálohy (e-mail, Google Drive, DropBox, Amazon S3), možnosť zálohovať iba stránky, ktoré sa zmenili od dátumu poslednej zálohy (tzv. diferenciálny backup), aktívnu užívateľskú podporu a pravidelné aktualizácie.

Jednou menšou nevýhodou platenej aj bezplatnej verzie BackWPup je, že obnova databázy neprebieha zopár kliknutiami cez administrátorské rozhranie, ale manuálne, čiže túto voľbu uprednostnia zrejme skôr pokročilí užívatelia.

Cena premium verzie závisí od počtu webov, na ktorých je plugin používaný. Pohybuje sa od $75 až do $190.

BackupWordPress

BackupWordPress je spomedzi bezplatných pluginov (aj keď k dispozícii je aj spoplatnená vývojárska verzia) na vrchole rebríčka obľúbenosti.

Tento modul je ideálny pre nováčikov a ľudí, ktorí so zálohovaním nemajú až také skúsenosti. Jeho používanie je intuitívne a rýchlo si ho osvojí aj laik. Môžete si vybrať konkrétne priečinky a súbory, ktoré chcete zálohovať. Rovnako je k dispozícii aj automatizácia – jednoducho si nastavíte intervaly, v ktorých má BWP zálohu vykonať. Skrátka – základný balíček funkcii.

Zálohu si po dokončení jedným klikom uložíte do domáceho priečinka, resp. pošlete na mail. Cloud nie je k dispozícii (ak však máte vlastný, nič vám nebráni zálohu tam manuálne nahodiť). Jednou z nevýhod je, že obnova databázy prebieha manuálne a nie automaticky.

Bezplatnosť je však pre mnohých obrovskou devízou.

UpdraftPlus

Opäť populárna bezplatná voľba (a opäť so spoplatnenou verziou k dispozícii), počítajúca stiahnutia v státisícoch.

Základné funkcie pluginu UpdraftPlus sú samozrejmosťou – zálohovanie v rozličných intervaloch, jednoduchá obnova, podpora viacerých webov na jednom serveri, cloud.

Spoplatnená verzia ponúka obšírnejšie možnosti uloženia zálohy (1GB lokálny úložný priestor, Microsoft OneDrive, SCP), klonovanie databáz, zabezpečené FTP a ďalšie vymoženosti.

Nevýhodou oboch verzii je pomerne komplikované užívateľské rozhranie, ktoré nepôsobí až tak zrozumiteľne a intuitívne. Je teda potrebné trošku sa s pluginom „pohrať“ a osvojiť si jednotlivé funkcie.

Cena premium verzie sa pohybuje od $70 do $145, v závislosti od počtu stránok, na ktorých je pluginy použitý.

Slovo na záver

Aj keď väčšina zálohovacích pluginov disponuje základným balíčkom funkcii, ktoré očakávate, sú to práve dodatočné vymoženosti, ktoré určujú silné stránky toho-ktorého modulu. Nenáročný užívateľ (resp. nováčik) si vystačí aj s bezplatnými alternatívami, akonáhle však chcete k zálohe pristupovať komplexnejšie, je lepšie siahnuť po platených verziách a skúsenom WordPress programátorovi alebo agentúre. V každom prípade odporúčame dôkladne si preštudovať zoznam funkcií každého pluginu predtým, než ho stiahnete a spojazdníte.

Páčil sa vám článok? Odporučte ho známym.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Blogujeme o WordPresse a WooCommerce

Najnovšie články na našom blogu

Bezplatná konzultácia