30 / okt

Oplatí sa mať na svojej webstránke bezplatnú WordPress tému?

wordpress, wordpress téma, wordpress development
Jedným z najväčších lákadiel WordPressu, okrem jednoduchosti a intuitívnosti používania, je jeho bezplatnosť. Základnú inštaláciu si môže stiahnuť naozaj ktokoľvek, blog si môžete založiť dokonca na domovskej stránke systému, bez nutnosti platiť za hosting. To sa týka aj WordPress tém, teda akýchsi šablón, ktoré zastrešujú váš web po vizuálnej a štylistickej stránke.

Ak už však plánujete prekonávanie vyšších mét, ideálnym riešením je zainvestovať do vlastnej domény, ktorá vám poskytuje väčšiu flexibilitu a pôsobí profesionálnejšie. Má však bezplatná téma svoje opodstatnenie aj v takýchto podmienkach? Odpoveď sa dozviete v tomto texte.

Jednoduchým ilustračným spôsobom je vymenovať si jednotlivé kladné a záporné stránky ich využívania. Poďme teda na to.

Pozitíva free WordPress tém

Ako už názov napovedá, tieto témy sú bezplatné. Primárnou motiváciou ich používania sú teda nulové náklady pri ich zaobstaraní. Navyše ich tak môžete vyskúšať ľubovoľný počet bez toho, aby ste zaplatili čo i len jeden cent.

Z databázy bezplatných tém na WordPress.org je možné vybrať si ľubovoľnú a zopár klikmi ju jednoducho nainštalovať. Ide teda o nenáročný proces, ktorý zvládne absolvovať aj úplný laik.

Nakoľko tieto témy väčšinou nedisponujú pokročilejšími funkciami, ich používanie je jednoduché.

Keďže musia prejsť oficiálnych schvaľovacím procesom, sú kompatibilné s valnou väčšinou dostupných pluginov.

Sú dostupné vo veľkom množstve.

Negatíva free WordPress tém

Ich bezplatnosť má aj tienisté stránky, jednou z najčastejšie spomínaných je tá, že im chýba akákoľvek originalita a unikátnosť. Naprieč internetom sú teda stovky a tisíce iných webov, používajúcich rovnakú tému, ako ten váš.

Absentuje pri nich akákoľvek technická podpora. Nezaplatíte síce ani cent, vo väčšine prípadov vám však ani nikto neporadí pri problémoch s nimi.

Ich tvorcovia sa o ne často už nestarajú, nie sú teda pravidelne aktualizované.

Človek dostane to, za čo si zaplatí – a keďže v tomto prípade neplatíte nič, nemôžete mať prehnané očakávania. Ich funkcionalita je iba základná, pokročilejšie nastavenia budete hľadať iba márne.

Niektorí autori free tém do nich zakomponovali odkaz na svoje stránky a portfóliá, ako formu istej seba-prezentácie. Nájdu sa dokonca aj prípady, kedy takáto položka obsahuje spamové odkazy. Vami zvolená téma teda môže skrývať reklamu.

V neposlednom rade existuje riziko toho, že tieto témy nepostačujú z hľadiska bezpečnosti a šikovný malware ich dokáže veľmi rýchlo infikovať. Ide síce o zriedkavé prípady, avšak zbytočne riskovať.

Ako sú na tom premium témy?

V drvivej väčšine prípadov je ich kvalita neúmerne vyššia ako pri bezplatných. Dôvod je jednoduchý – zisk, ktorý ich tvorcovia generujú ich predávaním, býva často znovuinvestovaný do ich zdokonalenia a tým pádom stúpa aj kvalitatívny štandard.

Disponujú širším funkčným arzenálom. Ak to človek vyžaduje, nájde aj pokročilejšie nastavenia, čím si svoj web dokáže ešte viac prispôsobiť. Nechýba ani podpora externých aplikácii.

Sú unikátnejšie. Samozrejme, možno sa nájde zopár jedincov, ktorí používajú rovnakú tému ako vy, určite sa toto číslo však bude pohybovať v desiatkach a nie v tisíckach ako pri bezplatných šablónach. Okrem toho je tu aj možnosť, že si necháte vytvoriť tému „na mieru“.

Vývojári týchto tém sú nápomocní, užívatelia majú k dispozícii technickú podporu – či už mailom, prostredníctvom fóra, alebo hoci aj iným spôsobom, ak máte problém, takmer vždy sa nájde niekto, kto vám ho pomôže vyriešiť.

Nechýbajú aktualizácie. WordPress je ako neustále sa vyvíjajúci organizmus a spoplatnené témy, ak chcú ostať relevantné, sa meniacej platforme prispôsobujú.

Integrácia pokročilých bezpečnostných prvkov vám poskytuje ochranu pred rôznymi druhmi škodlivých kódov. Toto je jeden z tých aspektov, na ktorý vývojári premium tém dbajú najviac. Akékoľvek bezpečnostné diery im totižto odplašia klientelu.

Slovo záverom

Ako znie teda verdikt? Jednoznačne v prospech spoplatnených tém. Dôvody sú vymenované hore, poďme si ich ale ešte zrekapitulovať.

Premium témy vám poskytujú flexibilitu, kvalitu a komfort pri používaní. Akýkoľvek problém, na ktorý pri používaní narazíte, je odstránený buď aktualizáciou, alebo s pomocou technickej podpory. Nie sú naklonované na tisícoch webstránkach po internete, môžete si ich nechať nakódovať na zákazku. A, čo je veľmi dôležité, sú bezpečnejšie.

Samozrejme, bezplatné témy sú práve to – bezplatné, avšak nesie to so sebou aj riziká a negatívne stránky. Prílišná šablónovitosť, iba základná funkcionalita, absencia aktualizácií a technickej podpory. Možnosť bezpečnostných nedostatkov. Vstupujte na vlastné riziko.

Ak plánujete mať iba jednoduchý blog, ktorý budete aktualizovať raz za týždeň a nepotrebujete žiadnu dodatočnú funkcionalitu – pokojne si zvoľte bezplatnú tému. Akonáhle však chcete osloviť väčšie publikum, je potrebné siahnuť po komplexnejších mechanizmoch, ktoré vám free WordPress téma, žiaľ, nevie ponúknuť. Nehovoriac o tom, že ochota investovať peniaze do webu svedčí aj o profesionalite, oddanosti a ochote poskytovať čo najvyšší kvalitatívny štandard. My sme sa už rozhodli, čo vy?

Páčil sa vám článok? Odporučte ho známym.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Blogujeme o WordPresse a WooCommerce

Najnovšie články na našom blogu

Bezplatná konzultácia